PL EN

Reinkarnacja

    Młody Kartezjusz, student III roku filozofii, ślęczy nad najnowszym wydaniem Medytacji i drży przed zbliżającym się egzaminem z filozofii nowożytnej, bo za nic nie może zapamiętać nawet najdrobniejszego strzępka treści. Czyta, czyta ponownie, ale tekst przelatuje mu przez głowę jak letnia woda, bez żadnego punktu zaczepienia dla pamięci. Nie ma w nim nic, dosłownie nic nowego, nic, co mogłoby przykuć uwagę. Monolog jest zbyt przezroczysty i płynny, Kartezjusz nie jest w stanie go odtworzyć.
    „Dlaczego?” – zastanawia się, gasząc kolejnego papierosa – „Rozumiem Locke’a, Berkeley’a, Hume’a, pamiętam listy Leibniza, argumenty Kanta, definicje Spinozy, dlaczego nie mogę zapamiętać takiej prościzny?”
    Nadchodzi feralna środa. Kartezjusz jedzie na egzamin, dygocząc razem z tramwajem. Przytomnie odpowiada na kolejne pytania, ale poproszony o zreferowanie treści V Medytacji milknie z zupełną pustką w głowie. Gdy cisza się przedłuża, siwy profesor, który w XVII wieku był kolejno: matką dziewięciorga dzieci, misjonarzem jezuitą i, przez piętnaście minut, chińskim noworodkiem płci żeńskiej, bierze z westchnieniem jego indeks i wpisuje 3,5.
    Kartezjusz biegnie do czytelni pożyczyć kalkulator. Zmartwiony, wylicza sobie średnią. Za mało. Nie dostanie stypendium naukowego.Na papierze:

„Motyl" (Małe Charaktery 06/2021), "Dziewczynka z lizakami” (Grażka Lange, Warszawa, Tako, Warszawa 2015), „Pani od fizyki” (Korespondencja z ojcem 20/2011), „Bajka o entropii” (Korespondencja z ojcem 15/2009), „Samoloty” (Korespondencja z ojcem 12/2008), „Misja”, „Reinkarnacja”, „Mały Stwórca” (Korespondencja z ojcem 11/2008), „Generał” (Pomosty 9, 2004)

Reinkarnacja